Jak prawidłowo zmierzyć lakier? - Miernik Grubości Lakieru

Jak prawidłowo zmierzyć lakier?

Jak prawidłowo zmierzyć lakier?


Przygotowanie badanej powierzchni

Powierzchnia, na której dokonywane będą pomiary grubości lakieru powinna być w miarę czysta i sucha. Wszelkie zabrudzenia stanowią dodatkową warstwę mierzoną. Pamiętajmy o tym

Kalibracja

Jeżeli miernik nie był długo używany, dokonajmy jego kalibracji (zerowania). Opis procedury zerowania powinien znajdować się w instrukcji każdego grubościomierza lakieru. Kalibracja zajmie chwilę a uchroni nas przed błędnymi pomiarami.

Ewentualne włączenie dodatkowych funkcji

Część mierników lakieru posiada dodatkowe funkcje. Włączmy te, które naszym zdaniem ułatwią nam pracę (podświetlanie wyświetlacza, funkcja HOLD, funkcja ASYSTENT itp.).

Wykonanie pomiarów

Poprawna interpretacja pomiarów to podstawa. Poniżej przedstawiono orientacyjne przedziały grubości lakieru: - < od ok. 60,70um - lakier za cienki - 70-160um - lakier oryginalny - od 160um do 300um - druga warstwa lakieru - >300um - szpachla Mierniki serii 'GL-8' posiadają funkcję podpowiadającą jaki jest stan blacharki.

Interpretacja pomiarów

Pomiary zróbmy w jak największej ilości miejsc. Starajmy się wykonywać pomiary. Pamiętajmy, że sonda powinna płasko przylegać do badanej powierzchni.

Nie daj się nabrać!

Pamiętaj - zawsze zacznij od sprawdzenia lakieru.

Przykładowe czujniki grubości lakieru